1 stycznia 2018

Rzeczy, które warto zrobić w Nowym Roku

Witaj w Nowym Roku! :)

Oto moje subiektywne zestawienie rzeczy, które warto robić lub zrobić w ciągu najbliższych dni, tygodni, miesięcy...


Podsumować minione 12 miesięcy

Docenić dobre chwile, nie roztrząsać błędów, ale wyciągnąć z nich jak najwięcej nauki na przyszłość. Jestem pewna, że nawet, jak masz wrażenie, że ten rok nie był szczególny lub wręcz był zły i nie jesteś z siebie zadowolona to znajdzie się kilka rzeczy lub sytuacji, na myśl o których się uśmiechniesz.

Ja musiałam podjąć kilka ważnych decyzji i działań. Z wielu rzeczy musiałam zrezygnować. Wielu innych nie zrobiłam ze strachu lub wewnętrznych blokad. Mimo to nie uważam poprzedniego roku za stracony, wręcz przeciwnie.


Zadać sobie jedno, bardzo ważne pytanie


Co mnie najbardziej wkurza w moim życiu?
A następie, po sesji szczerości z samą sobą odpowiedz na pytanie dodatkowe: co mogę zrobić, żeby to naprawić?


Przejrzeć zdjęcia z poprzednich 12 miesięcy


Pokolenie naszych babć i mam nie miało okazji, aby oglądać zdjęcia w formie cyfrowej i aby w ogóle móc je przejrzeć trzeba było wywołać kliszę. Pamiętam to, jakby to było wczoraj, gdy w dzień powrotu jak najszybciej biegłam do punktu, by móc obejrzeć pamiątkowe zdjęcia z wyjazdów i zastanawiałam się jak te zdjęcia wyszły. Nigdy nie było pewności, że kadr był dobrze oszacowany :D

W pierwszej kolejności warto skatalogować zdjęcia, np. według okazji lub miesięcy. Następnie przy pierwszym przeglądaniu usuwamy takie same ujęcia, lub podobne zostawiając jedno, najlepsze. Później możemy delektować się widokami znad morza lub gór podłączając nośnik do telewizora.

Wydrukowane zdjęcia wnuków lub prawnuków to najlepszy prezent na Dzień Babci, który już za 3 tygodnie :)


Skupić się na sobie


Wyłącz Facebooka i/lub portale plotkarskie, skup się na swoim życiu. Niech Ci się nie wydaje, że masz nieskończenie wiele czasu, bo tak nie jest. Nie zmuszaj się do pomocy, której nie masz ochoty udzielić, nie zgadzaj się na projekty,w których nie masz ochoty uczestniczyć.


Zrobić porządek w social media


Usuń subskrypcje newsletterów, kanałów na YT i konta, które obserwujesz na facebooku oraz instagramie. Skorzystaj z opcji, aby na Twojej ścianie na FB nie pojawiały się posty od osób, które wrzucają zbyt wiele postów, które Cię nie interesują.
Wyrzucić przeterminowane kosmetyki

Zadać sobie jedno, bardzo ważne pytanie

Co mnie najbardziej wkurza w moim życiu?

A następie, po sesji szczerości z samą sobą odpowiedz na pytanie dodatkowe: co mogę zrobić, żeby to naprawić?Motywować/dyscyplinować się wypełniając Arkusz Nawyków, czyli Habit Tracker


Nowy Rok wywołuje w nas zwiększoną chęć do działania, warto to wykorzystać i zbudować nawyk, który będzie nam towarzyszył przez dłuższy czas lub już zawsze. Na wielu motywacyjnych stronach można przeczytać, że nawyk buduje się przez 21 dni, ale jest to oczywiście średnia i dla każdego z nas może to być inny. Dobrym sposobem jest zastępowanie niepożądanego nawyku innym, pieczesz wtedy dwie pieczenie na jednym ogniu* W tym przypadku: pozbywasz się czegoś i w zamian masz coś lepszego.

Na mojej liście w Arkuszu Nawyków znajdą się między innymi:
- pisanie min. 15 minut dziennie

- czytanie przez 10 minut dziennie
Obecnie czytamy z synem codziennie, ale tutaj chodzi mi o czytani dla siebie :))

- codzienne ogarnianie mieszkania przez min 15 minut dziennie, a ideałem będzie 2x15 minut
Obecnie rano, gdy nie jadę na zakupy to zajmuję się domem przez około 10 minut nawet do godziny w zależności od sytuacji na drodze ;) Jak są korki to wiadomo - mam na to mniej czasu)


Skupić swoją uwagę na tym, co jest ważne


Każdy z nas ma swoją listę priorytetów. Dla jednych będzie to rodzina i relaks, dla innych praca i zarabianie pieniędzy na podróże. W tym roku stawiam na to, by nie rozpraszały mnie małe, nic nie wnoszące aktywności.

Takie, które przynoszą szybki efekt, "nagrodę" zaraz, po ich wykonaniu. W zamian za to będę skupiać się na aktywnościach z długoterminową gratyfikacją. 

Dlatego w powyższym punkcie o Habit Trackerze nie mam zamiaru wypełniać kilkunastopunktowej listy, bo nie o to chodzi, aby zawalić się zadaniami, ale by wypełniać te, które są ważne :)

*BTW uwielbiam takie rozwiązania, jak np. pieczenie mięsa i ziemniaków za jednym razem na dwóch poziomach  przykład z dzisiaj :D


Daj znać, co według Ciebie warto zrobić w Nowym Roku :)


Zajrzyj tutaj jutro, pojawi wpis na temat wahania wagi :)
Zapraszam!

2 komentarzy

  1. u mnie najważniejsze w nowym roku to włąśnie motywacja i skupienie się na celach, tak aby dążyć do nich codziennie. wielu ludzi stawia sobie zbyt wielkie wymagania, dlatego bardzo szybko odpuszczają, więc moim celem są malutkie kroczki, codzienne skupianie się na celach, nawet jeśli miało być to 5 min dziennie;)

    OdpowiedzUsuń