8 grudnia 2018

Analiza Składu Woda Kokosowa Vitanella - z zielonego kokosa.


Uwielbiam wszystko, co kokosowe - płatki z wnętrza świeżego owocu i wiórki, a także olej kokosowy i wodę!

Jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłam ten sok - bo tym dokładniej jest woda kokosowa - na półce w Biedronce, gdzie najczęściej robię większe zakupy. Pierwszym odruchem było sprawdzenie etykiety, bo jeśli chodzi o wielkie i zachęcające napisy na przodzie opakowań to nigdy do końca im nie ufam - Wam polecam to samo ;)

Czy sięgając po produkty ze sklepowej półki zaglądasz czasem na tył ich etykiety?

Najważniejsze informacje są zawsze na tylnej części etykiety, tam właśnie skierowałam swój wzrok. Ja tak, jeśli tylko mam czas sprawdzam etykiety produktów, nawet, jeśli nie planuję ich kupować - aby wiedzieć, jaki mają skład, gdy mnie o nie pytacie w wiadomościach mailowych lub na instagramie :)

Jeśli jest jakiś produkt lub grupa produktów, których składy i ich porównanie chętnie przeczytasz w jednym z kolejnych wpisów to koniecznie daj mi znać w komentarzu! :)

Vitanella, Woda kokosowa z zielonego kokosa, skład:
Woda z kokosa 100% (NFC - nie z koncentratu)

Skład wygląda super, nie ma w nim żadnych konserwantów, ani niepotrzebnych dodatków. Woda nie z koncentratu, ale jest pasteryzowana (czyli konserwowana za pomocą podgrzewania w celu usunięcia drobnoustrojów chorobotwórczych).  Nie jestem pewna, w jakiej temperaturze tutaj jest wykonywany ten proces, ale zazwyczaj jest to mniej, niż 100 stopni Celsjusza.

Etykieta informuje o zawartości naturalnie występującej witaminie C oraz potasie.


Oprócz samego składu, który ma dla mnie znaczenie ważne są również proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów oraz ewentualnej zawartości sodu itd. Te informacje są zazwyczaj w postaci tabelki i tak też jest w przypadku wody kokosowej od Vitanelli.

W tym przypadku produkt zawiera śladowe ilości białka i tłuszczu, ale sporo węglowodanów.

100 ml produktu zawiera 5,7g węglowodanów, w tym 5g to cukry. Nie jest to cukier dodany, jest to naturalnie występujący w soku kokosa makroskładnik.

Woda kokosowa jest polecana osobom aktywnym, jako izotonik i moim zdaniem świetnie się do tego nadaje, jednak nie podzielam opinii osób, które polecają ją do codziennego spożycia.

Czy mogę pić wodę kokosową na redukcji?

Oczywiście, to zależy od każdego indywidualnego przypadku. Moim zdaniem jednak lepiej jest zjeść kalorie, niż je wypić.

Pół litra wody kokosowej (na opakowaniu jest informacja, że jest to sugerowana porcja) dostarczasz w postaci płynu ilość węglowodanów odpowiadającą około połowie woreczka białego ryżu. W przypadku, gdy jesteś na redukcji dostarczanie kalorii z napojów jest w mojej opinii gorszym wyborem, ze względu między innymi na komfort psychiczny. Ryż nie zawiera witaminy C i dostarczy o wiele mniej potasu.

Mimo wszystko: jeśli jesteś na redukcji (pomijając osoby przygotowujące się do zawodów sylwetkowych), ograniczasz wiele produktów i raz na jakiś czas wypijesz wodę kokosową, bo ją uwielbiasz to to z pewnością nie wpłynie negatywnie na Twoje efekty. Moim zdaniem dobrze rozpisana w czasie redukcja powinna zawierać produkty, które lubisz. Z umiarem i odpowiednio wkomponowana w dzienny jadłospis może przynieść więcej pożytku, niż szkody.

Najlepiej wypić ją w towarzystwie produktów zawierających białko i tłuszcze.

Sprawdź:
- źródła białka
- źródła tłuszczuLubisz wodę kokosową, jaka jest Twoja ulubiona? :)

6 komentarzy

 1. Też czytam to, co jest na odwrocie. W końcu to ważne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy tylko ja czuje że po otwarciu ta woda śmierdzi jak farba do włosów albo krem do depilacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Woda kokosowa ma specyficzny zapach, ale nie kojarzy mi się z farbą do włosów, ani kremem do depilacji :D

   Usuń
 3. Mi nie smakuje woda kokosowa ale sprawdza się jako płykaka do włosów lub podkład pod olejowanie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy lubi co innego, fajnie, że znajdujesz inne zastosowanie.

   Ja do pielęgnacji stosuję olej kokosowy, w sumie wody nigdy nie próbowałam stosować w ten sposób :)

   Usuń