10 sierpnia 2015

Pas ciężarowy/kulturystyczny - do czego służy i czy jest Ci potrzebny?

źródło

Cześć :)
Dzisiaj kilka słów o pasie ciężarowym. Nie mylić ze śmiesznymi urządzeniami z milionem kabli, które mają ćwiczyć za nas, ani z pasami neoprenowymi ;)

Pas ciężarowy to używany przez trójboistów i kulturystów pas, który ma zapewnić zmniejszenie działania sił zewnętrznych na kręgosłup podczas ciężkich ćwiczeń siłowych na dużych obciążeniach.Oznacza to, że jeśli wykonujesz trening z obciążeniem w zakresie większym, niż 3-4 powtórzenia to pas ciężarowy nie będzie Ci potrzebny.

Do jakich ćwiczeń zakłada się pas ciężarowy?

Najczęściej używa się go przy martwym ciągu oraz przysiadach. Są to ćwiczenia, przy których wykorzystanie zwiększonego ciśnienia śródbrzusznego generowanego przez pas pozwala na szybsze wykonanie powtórzenia i podniesienie większego ciężaru.

 

Do jakich ćwiczeń nie zakłada się pasa ciężarowego?

Ćwiczenia, które nie generują wysokiego obciążenia kręgosłupa nie wymagają noszenia pasa. Przykładem mogą być ćwiczenia na biceps lub triceps, a także na mięśnie łydek.

Badanie przeprowadzone na 14 osobowej grupie mężczyzn wykazało, że przysiad z pasem ciężarowym może być wykonywany dynamiczniej (szybciej) bez szkody dla techniki.*

Tego typu akcesorium znane jest również pod nazwą "pas kulturystyczny" - są jednak osoby, które uważają to za błędne określenie :)

Pas ciężarowy to nie jest "sprzęt wyłącznie dla profesjonalistów", ale też nie należy traktować go zbyt lekkomyślnie - prawidłowe użycie zapewni nam efekt, dla którego został stworzony.

Jeśli ćwiczycie np. trójbój siłowy to podzielcie się swoim doświadczeniem z pasami w komentarzach :)


* J Strength Cond Res. 2001 May;15(2):235-40.


***
PS. Pracuję nad powrotem do regularnego pisania 2-3x w tygodniu :)
Kolejnym wpisem będzie 10 motywujących sztuczek ;)

A teraz już przygotowałam nową ankietę:

12 komentarzy

 1. Cieszę się,że będziesz pisać regularnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja uzywam pasa w dni silowe wlasnie do MC czy przysiadu... ale nawet nie chodzi o odciazenie kregoslupa a o silniejszy abs :)

  OdpowiedzUsuń
 3. I jeszcze jedno zastosowanie. Trochę na zasadzie tight lacing. Uczy trzymać vacuum + w brew pozorom uciskanie tłuszczu na brzuchu faktycznie sprzyja przemieszczeniu go z tego miejsca w inne (jak kolwiek absurdalnie to brzmi. Podobnie działa hula, nawet czytałam jakieś badania w tym temacie).

  Jak popatrzysz, to wiele zawodniczek sportów sylwetkowych ćwiczy w pasie nawet na wysokich zakresach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pasy modelujące ostatnio często widzę, coś jak poleca się nosić kobietom po ciąży :)

   Usuń
  2. Jednak to coś innego, niż pasy ciężarowe - zapomniałam dodać :D

   Usuń
 4. Uważam, że na razie taki pas nie jest mi do niczego potrzebny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie nie jestem na takim etapie żebym musiała używać pasa, ale warto przede wszystkich wiedzieć do czego służy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie koksy na siłce próbowały przekonać, że muszę koniecznie kupić sobie neoprenowy :P ale jak dla mnie w chwili obecnej nie wydaje mi się żeby był mi potrzebny

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajnie, że wracasz do pisanie. Brakowało mi Twoich postów :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nigdy nie miałam styczności z tego typu sprzętem.. ale kto wie kto wie, może kiedyś i zacznę dźwigać ciężary. ;-) Ty sama używasz pasa?

  OdpowiedzUsuń
 9. Czyli pasa używa się przy dużych obciążeniach, ale powstaje pytanie ile to jest dużo, np. dla mnie 100 kg w przysiadzie na raz to dużo, a dla innego to będzie mało.Jak dla mnie używanie takich sprzętów jest niepotrzebne, zamiast zakładać milion jakiś pasów, to lepiej wykonać ćwiczenie mniejszym ciężarem bardziej dokładnie.Chyba, że ktoś idzie na rekord...

  OdpowiedzUsuń