4 września 2013

287. Psychologia zdrowego stylu życia.

Witajcie!

Zostałam zaproszona przez Nebeską do projektu, którego celem jest zastanowienie się nad wpływem zdrowego stylu życia na naszą psychikę, a nie tylko wygląd zewnętrzny i zmiany w tym zakresie.
Pisałam o korzyściach i pokazywałam efekty treningu siłowego (tutaj), ale nie skupiałam się wtedy wyłącznie na zmianach w głowie.1. Pewność siebie
Nic tak bardzo się nie zmieniło, jak moje poczucie własnej wartości. Rośnie z każdym dniem, ale bynajmniej nie zbliża się do wygórowanego EGO. Czuję się coraz lepiej z samą sobą, potrafię przyjmować komplementy, zamiast odpowiadać "no co Ty, to na pewno nie ja".

2. Motywacja
Mam świadomość, że to, co robię niesie za sobą pozytywne konsekwencje, daje mi siłę i motywację do dalszych zmian i działań. Zmieniam nie tylko swoje życie, ale także życie mojego syna, a nawet narzeczonego. Ponadto mam motywację nie tylko do próbowania nowych przepisów czy zestawów ćwiczeń, ale np. sprzątania domu, skrzynki mailowej czy innych obowiązków.

3. Wiedza i doświadczenie
Z dnia na dzień uczę się coraz więcej o odżywianiu, produktach i składnikach odżywczych. Poznaję ciało ludzkie i pływ ćwiczeń na sprawność.
Zdobywanie umiejętności w zakresie gotowania, przyrządzania jedzenia i próbowania nowych potraw to wspaniałe doświadczenia. Dobre jedzenie wspomaga wydzielanie się endorfin, a dobry humor jest podstawą dobrych relacji z samą sobą i innymi ludźmi. To wiąże się z kolejnym punktem.4. Pozytywne nastawienie do życia
Dobry humor spowodowany ćwiczeniami i dobrym jedzeniem pomaga w budowaniu relacji, jak już wspomniałam. Nie muszę chyba dodawać, że dobre relacje nakręcają mechanizm dobrego samopoczucia i koło się zamyka :) Ile razy czułaś przypływ energii po spotkaniu z inspirującym znajomym czy przyjaciółką? Mam dla Ciebie dowód- ja po spotkaniu z przyjaciółką stanęłam na głowie- zobacz film :)

5. Inspirowanie i motywowanie innych
Jeżeli ja znalazłam sposób na poprawę jakości swojego życia nie tylko w sferze wyglądu i związanego z tym lepszego samopoczucia, ale i w zakresie psychiki to dlaczego miałabym nie podzielić się tym z innymi? Nawet nie wiesz ile radości sprawia mi każdy z maili, w którym dziewczyny dziękują mi za pomysły, pomoc i inspirację!


6. Wolność psychiczna
Wspominałam już o tym, że był czas, gdy głodowałam i katowałam się myślami o tym, jaka jestem beznadziejna. Nie chcę się w tym temacie rozwijać- ten czas jest już dawno za mną. Jestem wolna psychicznie, odżywiam swój organizm, a nie tylko go karmię. Daję sobie bodźce do zwiększenia siły mięśni i psychiki. Szukam pozytywów w każdym aspekcie swojego życia i nie dołuję się, bo sukces zaczyna się w głowie, a negatywne myśli nie prowadzą do niczego dobrego.

7. Więcej pomysłów i rozwój kreatywnego myślenia
Zdrowe wybory w zakresie odżywiania, a także dotlenienie mózgu poprzez ruch na świeżym powietrzu wpływa na jakość mojego myślenia. Spędzam czas z synkiem, czuję, że oboje na tym korzystamy. Spełniam się w roli Mamy, a młody się nie nudzi. Dodatkowo dzięki mojemu kreatywnemu myśleniu wzrasta jego poziom u młodego. Dobra zabawa i rozwój w jednym- to lubię! :)

8. Sukces zaczyna się w głowie
Pamiętaj o tym zawsze, gdy tylko przyjdzie Ci na myśl jakiś pomysł, cel czy chęć. Zmiana myślenia jest kluczem, abyś odnalazła w sobie siłę do zmian. A te pozytywne zmiany przyniosą za sobą szereg korzyści, nie tylko tych, które wymieniłam. Zmień tylko kilka nawyków, a będziesz mogła ocenić czy to, co napisałam sprawdza się także u Ciebie- jestem pewna, ze tak! :)

Aby nie sugerować się przed przystąpieniem do pracy nad tym postem nie czytałam wpisu Nebeskiej (klik, klik) :) Idę uczynić to teraz, gdy mój post jest już zaplanowany na rano :)

Jestem bardzo ciekawa, jakie Wy korzyści niezwiązane z fizycznością doceniacie najbardziej? :)
Pozdrawiam!

24 komentarzy

 1. Dokładnie wszystkie punkty widniały by i na mojej liście. Choć znalazłoby się zapewne coś jeszcze tu chyba jest wszystko co najważniejsze:) Tak jest,nie tylko sylwetka,ale i umysł korzystają:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, że to na pewno nie wszystko :) Chodzi o to, że musiałabym chyba z 2 tygodnie zbierać wszystko co mi przyjdzie do głowy, aby o niczym nie zapomnieć :D:D

   Usuń
 2. Jak dla mnie najważniejsza jest ta świadomość, że jestem w stanie dokonać wszystkiego. Skoro udało mi się odzyskać kontrolę nad swoim ciałem, wygrać najtrudniejszą z walk - walkę z własnymi słabościami to czemu miałabym nie wygrać innych życiowych potyczek. Sukcesy w pracy nad własnym ciałem kształtują charakter i przekładają się na sukcesy w właściwie każdej dziedzinie życia.

  Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga, gdzie staram się przybliżyć swoją drogę do zdrowego stylu życia

  http://fitkobiecosc.blogspot.gr/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej jeden sukces motywuje do działania i wynikają z tego kolejne ciekawe rzeczy :)

   Usuń
 3. Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć czy zmiany które zaszły we mnie, (a zaszły) są spowodowane aktywnością fizyczną i stawianiem sobie nowych poprzeczek czy tego,że stałam się odpowiedzialna za małego człowieka, wszystkie zmiany zachodzą u mnie własnie teraz kiedy jest z nami dziecko i kiedy jest aktywność, wiec myślę,że te dwie rzeczy mają duży wpływ na moją zmianę, chodż wydaje mi się,że jednak większy wpływ to jednak dziecko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga szczerze to taka sama refleksja mnie naszła, że nie tylko dzięki zdrowemu odżywianiu się widzę te wszystkie efekty, ale i dzięki temu, że jestem mamą. Jednak! To właśnie te kwestie nawzajem się napędzają i sprawiają, że osiągam sukces :)

   Usuń
  2. Dokładnie. widzisz...matki się idealnie rozumieją :D

   Usuń
 4. Podpisuję się pod tym postem ręcami i nagami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Całe życie uprawiam sport i zdrowo się odżywiam (zasługa mamy), ale dopiero rok temu, gdy zaczęłam robić trening siłowy zaczęłam zauważać szybkie zmiany nie tylko w ciele ale również w psychice (jak na przyszłego psychologa sportowego przystało)- czuję, że mogę wszystko, przestałam się bać sięgać po marzenia, jestem pewna siebie i swojej wartości, odkąd liczę kalorie i stosunek BWT w każdym posiłku (przygotowania do zawodów) nauczyłam się też dyscypliny, cierpliwości i sumienności ;) Do tego w moim związku kiedy jedno do drugiego ma jakieś ale to najpierw katujemy się nawzajem mocnym cardio a dopiero potem omawiamy problem- bez nadmiaru emocji i agresji i szybko dochodzimy do porozumienia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super komentarz, dziękuję Ci :) Super kolejny głos w zachwycie dla siłówki! :)

   Usuń
 6. ja cały czas pracuję nad sobą, ale myślę, że efekty są podobne :)
  dobry, mądry, zdrowy i zrównoważony tryb życia ma ogromny wpływ na naszą głową i to jest bardzo pozytywne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia i pracuj!
   Oczywiście, że ma- warto o tym wiedzieć, zmiany zauważać i pielęgnować dobre nawyki :)

   Usuń
 7. Świetnie napisane :) Osobiście uważam, że te zmiany w psychice są ważniejsze niż te zewnętrzne. Nasz umysł dzięki zdrowemu stylowi życia również bardzo korzysta. Bardzo dziękuję Ci za wzięcie udziału w akcji! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślę, że są ważniejsze, jednak to wygląd również wpływa na stan naszej psychiki- jedno w oderwaniu od drugiego nie jest zdrowe :)

   Dziękuję za zaproszenie- jeszcze raz! :)

   Usuń
 8. prawda! sama prawda i tylko prawda! :D ale jak trudno sie przemoc do aktywnosci po 2 tyg choroby... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Trudno, ale warto! Spisz swoja indywidualną listę to się na pewno zmotywujesz :)

   Usuń
 9. Pewnie, że możesz dołączyć! W pierwszym poście pisząc o samym pomyśle napisałam, że to akcja otwarta, więc jeśli masz ochotę to serdecznie zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Przyznam, że nie wracałam do pierwszego postu ;)

   Usuń
 10. Oj zgadzam się z tym w 100%. Miałam krótką przerwę od treningów i zauważyłam kilka zmian oczywiście niekorzystnych jeśli chodzi o psychikę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, zaprzestanie treningów uświadamia jak dobrze one wpływają na psychikę :)

   Usuń