12 września 2014

Jak dopasować rozmiar stanika sportowego - wizyta u BRAfitterki - recenzja Freya active

Witajcie!
Dzisiaj wpis o dobieraniu stanika (nie tylko sportowego) oraz moja opinia o biustonoszu sportowym Freya Active Electric Black Moulded Crop Top Sports. Nazwa "crop top" może być myląca, wszystko wyjaśnię poniżej :) Zacznę jednak od początku, czyli potrzebie. Potrzebie związanej nie tylko z wykonywaną aktywnością, ale przede wszystkim o potrzebie związanej z wielkością i rodzajem biustu.

źródło
Jak schudnąć, żeby nie stracić biustu?

Budowa piersi jest całkiem prosta. Ich wielkość zależy od:
a) wielkości zrazików (skupisk gruczołów)
b) poziomu tkanki tłuszczowej
c) wielkości mięśni piersiowych
d) ewentualnego implantu
e) dnia cyklu menstruacyjnego

Więc jeżeli ćwiczysz treningi kardio jednostajne, czy interwałowe (rower, bieganie, taniec) i jesteś na ujemnym bilansie kalorycznym spalasz tłuszcz - również z biustu. Nie da się obejść swoich predyspozycji i tak jak te ćwiczenia będą zmniejszać obwód ud, pupy i brzucha również obwód pod biustem i samych piersi się zmniejszy.

Są oczywiście kobiety, które pomimo utraty tkanki tłuszczowej "nie pozbywają" się biustu. Wtedy najprawdopodobniej ich gruczoły tworzą większą część piersi, a nie tkanka tłuszczowa. Po odchudzaniu piersi będą mniej więcej w takiej samej proporcji do reszty ciała, jak przed.

Gdy wrzuciłam na swój Facebook kiedyś zdjęcie to dostałam pytanie jak to jest, że tyle ćwiczę, a biust ciągle taki sam ;) Więc moja biuściasta historia przedstawia się tak, że biust dość spory miałam już od szkoły podstawowej, był on źródłem żartów moich rówieśników, więc wnioskuję, że na tle koleżanek był duży. Podczas ciąży i karmienia piersią był jeszcze większy, co już było dość bolesne, szczególnie dla mojego kręgosłupa. Teraz po ponad roku od zakończenia karmienia myślę, że już diametralne zmiany nie nastąpią i biust mam - sporo mniejszy, niż przed ciążą (czasem mi go żal ;)) Ale ogólnie wiem doskonale jak ważny jest dobrze dobrany stanik, który nosisz na co dzień, a jeszcze bardziej ten, który zakładasz do wysiłku fizycznego.

Jakie są ćwiczenia na powiększenie piersi?
Wszelkie ćwiczenia na klatkę piersiową np. pompki, wyciskanie sztangi, czy uciskanie agrafki działają na mięśnie klatki piersiowej. Jak widać na powyższym schemacie mają one wpływ na wygląd biustu, ale znikomy na jego wielkość.
Żadne tabletki również nie będą miały wpływu na wygląd biustu, chyba, że stosujesz środki stymulujące wydzielanie hormonów - ale nie polecam tego, nie warto mieszać sobie w hormonach i tracić zdrowia.

Dobrze dobrany stanik pozwoli Ci poprawić wygląd biustu i sprawi, że po pewnym czasie nawet po jego ściągnięciu piersi wyglądają lepiej.

Jak prawidłowo dopasować rozmiar stanika - wizyta u BRAfitterki
Ogromnie ucieszyłam się, gdy Pani Monika, która kontaktowała się ze mną w imieniu firmy Freya nie wysłała mi produktu po podaniu przeze mnie rozmiaru, ale skierowała na wizytę u BRAfitterki. Czyli specjalistki, która doskonale wie, jak dobierać stanik. Z przykrością stwierdzam, że większość zdjęć sylwetek, które mi wysyłacie jest w pakiecie ze źle dobranym stanikiem.

Najczęstsze błędy:
- zbyt szeroki obwód pod biustem
- zbyt mała/ zbyt duża miseczka i za krótka fiszbina
- źle dobrany kształt miseczki
- niezebranie biustu z pleców (tak!)
- ciężar piersi oparty w większości na ramiączkach (które wbijają się i obcierają)

Mamy, które są w trakcie lub po karmieniu wiedzą, że taki biust potrzebuje szczególnej opieki, tak samo jak biust po szybkiej utracie wielu kilogramów.

Najważniejszą sprawą jest dobre wymierzenie. Najlepiej jest wybrać się do BRAfitterki, ona już wie jak to zrobić, by było dobrze :) Jeżeli jednak mieszkasz w małym mieście nie masz dostępu do profesjonalnej doradczyni musisz poradzić sobie sama i myślę, że poniższe tabele pomogą Ci i nie będziesz miała większego problemu z dopasowaniem rozmiaru :)

Ważne liczby:
- obwód pod biustem na wydechu i normalnie
- obwód piersi w najszerszym ich miejscu w pozycji wyprostowanej (miękki stanik lub bez)
- obwód piersi w miękkim staniku przy pochyleniu się mocnym wprzód

źródło
Do odwodu nie dodajecie 5, czy 10 centymetrów jak to kiedyś mi pani w sklepie poleciła (!) ale trzeba pamiętać o tym, że tak tabela jak i centymetr krawiecki potrafią płatać figle i nie są ideałem ;) Także warto każdorazowo sprawdzać na stronie producenta konkretne tabele rozmiarów.

Prawidłowy rozmiar stanika składa się z liczby i litery. Czyli nie "Mam miskę D, jaki wybrać stanik?", ale "Mam rozmiar 65D, po ciąży i zakończonym karmieniu, jaki wybrać stanik?" O konstrukcji biustonoszy i typach piersi przeczytać możecie na stronie Freya.

Po czym poznać dobrze dobrany stanik?
- kiedy pas stanika z tyłu jest w tej samej linii, co pas pod piersią - czyli odwód nie jest za ciasny, ale mocno przylega i zbiera na siebie ciężar piersi
- gdy fiszbina obejmuje całą pierś i nie odstaje w okolicy mostka (między piersiami)
- nieodstająca miska, brak efektu "bułki" u góry (najlepiej jest to widoczne, gdy założy się przylegający top na mierzony stanik)
- nie musisz co chwilę się poprawiać, pierś nie wylewa się z miski przy każdym ruchu

Aktywności, podczas których testowałam stanik:
- treningi siłowe
- treningi biegowe
- spacery
- joga
- treningi Zuzki Light, INSANITY, Focus T25
- codzienne, domowe

Czyli ogólnie od leżenia/siedzenia do mocnych podskoków :)

Zapewnienia producenta:
"Biustonosz jest wyjątkowy, ponieważ przeszedł przez cykl przełomowych pomiarów w dziedzinie badań piersi, które do tej pory jeszcze nigdy wcześniej nie zostały wykonane. Marka Freya Active rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem w Portsmouth, który posiada największą salę przystosowaną do badań piersi oraz ich zachowania podczas ćwiczeń. Szczegółowe badania skupiały się na tym, jak biust zachowuje się podczas ćwiczeń takich jak bieganie czy intensywne skakanie. Wcześniejsze badania, które zostały przeprowadzone na biustonoszach sportowych skupiały się tylko na jednym czynniku (mimowolny ruch persi), na małej ilości uczestników oraz zwykle niewielkich rozmiarach biustu. Cały projekt badań przeprowadzony na nowym biustonoszu Freya Active po raz pierwszy skupił się aż na trzech czynnikach: stopniu deformacji biustu, odczuwanym bólu oraz mimowolnym ruchu piersi podczas ćwiczeń. Podczas badań zastosowano aż 19 punktów odczytu danych i eksperymentowano na 7 różnych rozmiarach biustonoszy. Badania wykazały, że w testowanych biustonoszach (70 FF – 80 E) ból odczuwany podczas ćwiczeń zmniejszył się o 97 % w porównaniu do ćwiczeń w tradycyjnym biustonoszu. Co więcej, badania wykazały, że ćwiczenia w biustonoszu sportowym Freya Active zmniejszają mimowolny ruch piersi nawet o 92 %! Testerki biustonosza Crop Top Sports Bra uważają, że zapewnia on o 20% lepsze wsparcie dla biustu niż biustonosze konkurencyjnych marek. Biustonosz został doceniony również za wygląd, stylistykę oraz ofertę rozmiarową."
Dokładną tabelę rozmiarów i inne modele staników sportowych znajdziecie na stronie Freya. A już od października testowany przeze mnie model dostępny będzie również w energetycznym, różowym kolorze :)
 


Moja opinia:
Freya Active Electric Black Moulded Crop Top Sports to biustonosz na wzór topu. I faktycznie mam wrażenie jakbym była w staniku i sportowym topie na raz - ale dzięki temu, jak już dorobię się six packa będę go nosić bez koszulki nie tylko w domu :D

Mój rozmiar to 65G i uważam, że moje piersi nie są szczególnie duże -  ale mają swoje wymagania. I tutaj zostały one zaspokojone. Dzięki temu, że stanik zapinany jest aż na 4 haftki czuję, że ciężar biustu faktycznie spoczywa tu, gdzie powinien.

Materiały z jakich wyprodukowany jest stanik to 62% polyester 31% nylon polyamide 7% elastane, czyli między innymi siateczki odprowadzające pot, szybkoschnący materiał. Nie odparza i nie obciera.

Jestem absolutnie zauroczona tym, jak wygodny to stanik. Po zapięciu tylnej haftki czuję się jak w pancerzu, dzięki czemu komfort ćwiczeń jest na wysokim poziomie. Stanik mnie nie obciera, noszę go również na co dzień, bo piersi wyglądają w nim normalnie, nie są spłaszczone, ani zgniecione. Ponieważ piorę go i ręcznie i w pralce, a używam niemal codziennie obawiałam się o szwy - ale są nienaruszone.

Jedna, jedyna wada to to, że kiedy ćwiczę bez koszulki i nie zepnę włosów w ścisły kok (albo podczas intensywnych ćwiczeń mi się od rozplącze) to włosy zahaczają o tylną haftkę. Nie wiem w jaki sposób można by było to zminimalizować, ale może producentowi się jakoś to uda :D

Porównanie ze stanikami innych firm
Trenowanie w sportowym staniku sportowym Dalii dało mi nowe spojrzenie na tą część garderoby. Przed ćwiczyłam w dwóch stanikach normalnych (ojej, kiedy to było :D) później korzystając z połączenia codziennej bielizny i topu sportowego Triumph (Sam top z materiału przy intensywnych treningach lub nawet przy mało intensywnych treningach, ale sporym biuście kompletnie się nie sprawdza!) Później kupiłam Dalię FIT, z której byłam nie do końca zadowolona, ale poprawiała znacznie komfort ćwiczeń. W końcu przyszedł czas na test stanika sportowego Freya Active i jestem ogromnie wdzięczna, że miałam okazję sprawdzić ten produkt.

Dlaczego nie polecam topów sportowych bez wsparcia?
Obiecałam, że napiszę dlaczego nie polecam zwykłych topów do ćwiczeń - bo nie zapewniają one odpowiedniej ochrony i nie utrzymują biustu tam, gdzie jego miejsce. To, że masz mały biust nie jest powodem, dla którego tą kwestię należy lekceważyć. Być może przez mały rozmiar nie odczuwasz bólu, ale każde wstrząsy i gwałtowne ruchy negatywnie wpływają na przyszły wygląd Twoich piersi. Topy Nike pięknie wyglądają, ale w moim przypadku tak samo, jak top sportowy z Triumpha sprawdzą się wyłącznie, gdy pod spodem mam dobrze dobrany stanik codzienny. Jeśli wydaje Ci się, że "szmaciak" dobrze się sprawdza nagraj siebie podczas ćwiczeń i sprawdź, czy na pewno tak jest :)

W jakim staniku ćwiczysz? :) 
Kto ma Freyę i podzieli się swoimi wrażeniami?
Jest kilka kwestii, których nie poruszyłam - piszcie pytania! :)
Pozdrawiam!

22 komentarzy

  1. Bardzo fajny, przydatny post!:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę się im przyjrzeć stacjonarnie, na szczęście jest taka możliwość w mieście w którym mieszkam;) Dzięki za post!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja od 3 lat mam Shock Absorbera i jego też polecam :)
    Próbowałam parę razy ćwiczeń w normalnym staniku i było to straszne, zwlaszcza, że biust spory (aktualnie 70H).

    Właśnie ostatnio przy okazji własnego ślubu, usłyszałam mnóstwo pytań, jak to możliwe, że schudłam 16kg, a biust nie, a nawet wygląda na większy :) Powiem tu jeszcze jedno, bo o tym nie wspomniałaś - naturalne jest to, że jak chudniemy, brzuch i talia robią się coraz szczuplejsze, a więc coraz ładniej uwidaczniają piersi ;) U mnie właśnie to bardzo widać. A biust przy tych 16kg zmalał, owszem, choć myślałam,że będzie to większa zmiana, a jest nieduża :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja ćwiczę właśnie w nike. Faktycznie jak o tym napisałaś, to zaczęłam zdawać sobie sprawę, że coś nie jest do końca tak jak powinno. Z tego co piszesz wynika, że to co ja uważałam za konieczne (!) np. ugniatanie piersi, nie jest potrzebne. Bardzo dziękuję, że to napisałaś. Chyba porozglądam się za nowym :)
    Wiesz może, jak tam z rozmiarówkami i ceną? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze trzeba zmierzyć w realu przed kupnem :)

      Usuń
  5. Trzeba przyznać że podoba mi się szeroki zakres rozmiarówek tej marki. Ale na taki jednorazowy wydatek póki co bym się nie zdecydowała, bo takiej potrzeby jednak nie odczuwam.
    Choć dobrze dobrany stanik 'codzienny' też uważam za podstawę :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ach, moje zmiany żywieniowo - sportowe mocno ograbiły mnie z biustu i z G zeszłam do małego D, ale cóż cóż za coś.

    Freya i Panache mnie kuszą, ale wciąż cena jest lekko odstraszająca, więc ratuję się pseudo stanikami z lidla i tk maxa...

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  7. naprawdę świetny post! :) dowiedziałam się wielu nowych ciekawych rzeczy :) osobiście faktycznie ze względu na mały biust ćwiczę w topie sportowym, jest mi wygodnie, ale może porozglądam się za czymś bardziej "stanikowatym" ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Podpisuję się obydwoma cyckami pod tym, co napisałaś o topach, swój zakładam na stanik i dopiero ruszam do akcji. Zwykły stanik, nieważne, jak dobrze dobrany, nie utrzyma biustu na bieżni czy przy cardio, a i podczas siłowego wolę mieć większą kontrolę.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie wyobrażam sobie ćwiczeń bez odpowiedniego stanika. Uwielbiam Panache SportsBra- trzyma idealnie. Cena regularna jest niestety wysoka, ale czasem uda się znaleźć jakąś promocję (ostatnio kupiłam za 120zł).

    OdpowiedzUsuń
  10. Ostatnio przeżyłam ogromny szok, kiedy w lumpeksie dorwałam sportowy top z nike, rewelacyjnie trzyma biust bez stanika (65F)! :D Najlepiej wydane 5 zł w życiu. A tak normalnie to podobnie jak Ty - dobrze dobrany stanik codzienny i top sportowy, też dobrze dobrany. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Musze powiedzieć, że nie wyobrażam sobie trenować np w topie takim z pepco. Mo małych piersi zrobiła im krzywdę.
    Kiedyś myślałam o kursie brafiterskim i otworzeniem czegoś w Opolu :-D

    OdpowiedzUsuń
  12. Również przykładam dużą uwagę do biustonoszy :) Zarówno do noszenia na co dzień jak i do ćwiczeń. Bardzo drażni mnie, gdy widzę osobę, z źle dobranym biustonoszem- mam ochotę podejść i uświadomić taką osobę, że robi sobie krzywdę, no ale przecież nie wypada :D Oby jak najwięcej polek dowiedziało się, że stanik to ważna rzecz! :)))

    OdpowiedzUsuń
  13. mnie śmieszy to, że mam rozmiar 75B (wg tabelki i najczesciej taki w sklepach jest ok) a moje piersi naprawde wygladaja na bardzo duze :o nie lubie tego, wiec cieszy mnie to ze chudnac leci mi tez z piersi;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może zapominasz o tym, że obwód pod biustem należy mierzyć na wydechu, ściągając mocno miarę i wybierać obwód mniejszy (o 5 cm), niż wychodzi z tych pomiarów, literkę miseczki wybierać zgodnie z tabelą dla tego obwodu. Bierze się to stąd, że obwody staników są przecież rozciągliwe, i żeby dobrze trzymały, to muszą się naciągnąć na ciele, a nie luźno zwisać. 75 B będzie dobre na dziewczynę o szerokich plecach i niewielkim biuście. 75 pod biustem nosi moja mama, która nosi konfekcyjny rozmiar 40.

      Usuń
  14. tez mam 65 pod biustem ;) niestety wiekszosc kobiet ma fatalnie dobrany stanik :/ i nie wystarcza tlumaczenia bo one i tak swoje.... ehhhh

    OdpowiedzUsuń
  15. Natalia, super, że o tym napisałaś! Kilka lat temu znajoma uświadomiła mnie stanikowo i noszę dobrze dobraną bieliznę. Wiesz, że mam nawet taką w wersji do karmienia? ;-). Fantastycznie, że piszesz, jak ważny jest dobrze dobrany stanik, także ten sportowy. Też mam Freyę (ten: http://www.freyalingerie.pl/active/sports/soft-cup-sports-bra/soft_cup_sports_bra.aspx?colour=red), mimo tego, że dużo używam i wciąż piorę, jest w świetnym stanie. Teraz, gdy ćwiczę w domu i nie biegam (niestety :-((, ale wrócę, to na marginesie), nie wyobrażam sobie czynić tego w "zwykłej" bieliźnie. O biust trzeba dbać!

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja biegam w Shock Absorberze model Run. Z uwagi na spory biust - strzał w dziesiątkę, nic mi się nie majta i nie lata. Dawno tak dobrze nie wydałam kasy i żałuję, że tak późno się na niego zdecydowałam-)

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja mam kilka sportowych staników, ale niestety nie sprawdzają się przy moim dużym i ciężkim biuście. Każdy podskok sprawia mi ból. Chętnie kupiłabym stanik, który utrzymywałby biust na miejscu nawet podczas podskoków...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ja polecam Freyę, dziewczyny w tym i poprzednim wpisie o stanikach polecają Panache - ja tego akurat nie miałam, więc nie wiem, ale Freykę lubię bardzo! :)

      Usuń
  18. nie miałam pojecia, ze cześć biustu nazywa się "zraziki" ;)

    OdpowiedzUsuń